Chrám, kde jsou doma makakové
Monkey Forest neboli v překladu Opičí prales je jednou z atrakcí, za kterou míří turisté, když navštíví indonéský ostrov Bali. Byl by to v podstatě typický v džungli ukrytý chrámový komplex, jakých je na Bali nepočítaně. Jenže tento areál, když jej opustili mniši, objevily opice, makakové, a docela se jim zalíbilo mít střechu nad hlavou a tak tam normálně žijí.
Vodu si berou z pítka pro turisty. Ale s oblibou kradou pet lahve již zmíněným turistům. Jídlo, aspoň to, které neroste na stromě, také s radostí sobě vlastní odebírají turistům. Vždy se najde nějaký Evropan, který přes varovné cedulky vytáhne z batohu svačinu. To je zásadní chyby, protože „natotata“ přiskáče opice (zpravidla statný opičák) a je tak nepříjemná, že zoufalý turista raději dobrovolně svačinu odevzdá. Kdo neviděl, jak se může malý, milý opičák změnit v nepříjemnou útočící bestii, ten neuvěří.
„Šlohnou“ vám klidně i sluneční brýle, když je necháte volně pověšené na řídítkách motorky. I krádež krabičky marlborek, které pak rozsypávali po pěšině, jsem viděl. Jsou to prostě potvůrky hezké, ale pořád jsou to zvířátka, což občas někdo z turistů nechápe a pak se diví, že banán určený původně pro děti posloužil obyvatelům opičího chrámu. Ale pro toho, kdo se vydá do pralesa s rozumem (a foťákem), je to neopakovatelný zážitek. Opičky vás nechají nahlídnout do všech tajů svého života, takže jim nevadí, když fotíte opičího taťku rodu, jak si hodil „dvacet“ na chrámové výzdobě vytesané z kamene nebo mamku, jak krmí svá mláďata. A o tom, že opičí miminka jsou hezoulinká, o tom nemůže být žádná debata.