Za folklorem Těšínského Slezska, aneb poznejte život Gorolů
Jen málokde se v našem regionu podařilo uchovat tolik z lidových tradic, jako v oblasti Těšínského Slezska. Nejde jen o lidové kroje, které dnes pochopitelně člověk vidí už jen na různých folklorních festivalech. Tradice, to jsou přece i písně, nářečí, architektura, speciality místní kuchyně…
Lidové tradice v oblasti Těšínského Slezska jsou jiné, než jak je zná turista z vesnic na jižní Moravě či na Hané. Tady, na Těšínsku, návštěvník na první pohled pozná, že život lidí ovlivnily drsné podmínky pro život – hory a lesy, pastviny a políčka. I kroje jsou spíše praktické a prosté, ale v tom je jejich krása. Podívejte se na ženský kroj – dlouhá modrotiskem zdobená sukně, sněhobílá halenka a k tomu jako dokonalá kombinace rudě červená tenká stužka.
Nicméně, na místní folklor naštěstí nenarazíte jen na slavnostech, jakými je například vyhlášené Gorolskie Święto. Doslova v přímém přenosu poznáte zdejší kolorit při každém rozhovoru s lidmi. V nářečí se zrcadlí, že se tento region na pomezí České republiky, Slovenska a Polska tvořil doslova bez hranic. A když ochutnáte místní speciality, poznáte další rozměr života lidí, kteří si říkají Goroli.
Tady je folklor stále ještě součástí každodenního života. A to nemluvím o již zmíněné architektuře, kterou představují především známé dřevěné stavby – do klasických stavení až po kaple a kostely.