Uvnitř hory zvané Velká Čantoryje prý spí rytíři. Zatím stále jen čekají…
Až bude lidem ve Slezsku nejhůře, poznáte to: v té době vstanou rytíři spící v útrobách hory Velké Čantoryje, svolají svá vojska a vyjedou na pomoc. Tak praví jedna z legend, která se k hoře váže. Zdá se tedy, že nejhůře ještě není, protože rytíře v okolí Třince, Těšína či Jablunkova lidé ještě nespatřili.
Velká Čantoryje je nejvyšším vrcholem české části Slezských Beskyd. Nabízí skvělé výhledy a je proto oblíbeným místem turistů. Kromě toho je po staletí opředena mnoha bájemi.
Jednou z nich je pověst o tom, že na této hoře ryli čerti, což je prý také důvodem, proč hora získala své jméno. Jiná verze, proč se hora jmenuje Čantoryje, údajně pochází z období vpádu Tatarů na Moravu ve třináctém století. Prý na vrcholu hory postavili tábor a jeden ze stanů patřil samotnému chánovi. Tento stan se nazýval chantorium a podle legendy se podle toho jmenuje hora dodnes.
Podle již zmíněné pověsti spí v této hoře rytíři se svými vojsky, kteří se probudí, jakmile bude této oblasti nejhůř. Čantoryje je tedy stejně kultovní horou, jako nedaleký Radhošť nebo třeba český Blaník se svými, tedy v případě Blaníku – blanickými, rytíři. Otázkou je, kdo posoudí, kdy nastane ten okamžik, kdy je třeba, aby z těchto hor už vyrazili stateční hrdinové?
Každopádně vrchol této bájné hory leží na hranici České republiky a Polska. Turisté si ji oblíbili pro skvělé výhledy na českou i polskou stranu Těšínských Beskyd. Vidět je i na Slovensko, kde se dají při dobré viditelnosti pozorovat i vrcholky Vysokých Tater. Ostatně právě proto, jak pověstné jsou zdejší výhledy, stojí na vrcholu rozhledna. Cestou k vrcholu z české strany stojí za návštěvu ještě jedno místo. Tím je skála, u které se na konci 17. století scházeli evangelíci z okolí. Zde, pod bájnou horou, uprostřed lesů, na skále, která sama o sobě připomíná kazatelnu, tajně četli z bible.
Tuze pěkné napsano.
Moc děkuji líbilo se mi to