Zlatá lípa u Guntramovic připomíná důležitou bitvu generála Laudona
Lípa, která roste u Guntramovic, je připomínkou bitvy, která v osmnáctém století rozhodla o dalším osudu Moravy. Hlavní roli v ní sehrál generálmajor rakouské armády Ernst Gideon von Laudon. Proto se lípě říká někdy také Laudonova.
V bitvě u Guntramovic šlo o hodně. Pruský král Bedřich II. vtrhl v roce 1758 na Moravu a obléhal už Olomouc. Docházely mu zásoby munice, potravin a také žold pro vojáky. Proto z Pruska vyjel k Olomouci zásobovací konvoj. Byl tak obrovský, že neexistovala možnost jej utajit. Proviant jel na 5000 vozech, doprovázelo ho 2500 kusů hovězího dobytka a délka konvoje byla 45 kilometrů. To vše střežilo přes deset tisíc pruských vojáků.
Konvoji se postavil do cesty Laudon, který s šesti tisícovkami vojáků zaútočil na Prušáky u Guntramovic, což je obec na hranici dnešního Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Bitva trvala pět hodin a Laudon musel ustoupit a počkat na posily, které vedl generálmajor Josef von Žiškovič (psáno i Šiškovič). Rozhodující boj se odehrál o dva dny později u Domašova, kde Žiškovič pruská vojska zastavil. Generál Laudon pak zaútočil z druhé strany a bylo dobojováno. Zničil konvoj, ukořistil proviant, včetně milionu pruských tolarů, které odeslal do Vídně. V okolí Budišova nad Budišovkou padlo na 600 rakouských a přes dva tisíce pruských vojáků.
Pruský konvoj k Olomouci nedojel, král Bedřich II. stáhl své vyhladovělé vojsko a Morava zůstala rakouská. Bitva u Guntramovic a Bohušova je považována za zlom v boji Pruska o Moravu. Ernst Gideon Laudon byl povýšen a stal se polním podmaršálkem.
Lípa, která dodnes u Guntramovic roste, se nazývá Zlatá nebo taky Laudonova, a je opředena řadou pověstí, z kterých si lze vybrat. Jedna z nich říká, že vojáci potřebovali schovat svůj majetek, a tak zlato a peníze zakopávali v okolí lípy. Jiná legenda praví, že Laudon pod tímto stromem přečkal bouři, protože do lípy prý blesk nikdy neuhodí. Kdo ví, jak to tehdy bylo, každopádně podle jam v okolí lípy je vidět, že hledači pokladů věří v první variantu.
Když už budete u Zlaté lípy, zajděte ještě k vrcholu Červené hory, kde za druhé světové války Luftwaffe navádělo letadla a kde dnes sídlí meteorologická stanice.
Čtivé, a dobrá práce s fakty a jnformacemi.
Spresnenie mena : generál Josip Šišković (József Siskovics, Josef Siskowitz, Joseph Siskovich)
pozri link
https://hr.wikipedia.org/wiki/Josip_%C5%A0i%C5%A1kovi%C4%87
Velmi zajímavé. Musel to být fakt masakr. Starouselíci z Budišova nad Budišovkou Díky za info.
Moc rádi do téhle „zapomenuté“ krajiny zabíháme 🙂 https://www.ladermon.cz/za-laudonem
Asi 500 metru od Zlaté lípy je starý lom v němž najdete lávový suk cca 3 metry vysoký. Nepodařilo se ho pro velkou tvrdost odstřelit dynamitem. Doporučuji k němu dojít.
Je to původně opravdu sopka, ten lávový suk tam není pro srandu. To, že se tam někdy něco těžilo neznamená, že to je lom. Součást pásu sopek, který vedl na Starý Roudný – taky sopka. Ještě že se ten suk nepodařilo odstřelit, aspoň něco, geologického pohledu, zbylo.