Odry – město, kde zavřeli (budoucího) autora románu Dobrý voják Švejk
Jistě existují v životě spisovatele Jaroslava Haška okamžiky, které si psával do svého životopisu s větší pýchou (i když u něj, velkého šprýmaře, člověk nikdy neví, třeba se tím příběhem u piva rád chlubil…). Určitě jsou v dějinách města Odry významnější události. Ale i tak by se průvodci tímto městem divili, kdyby se jich občas nějaký návštěvník při zastávce u místní šatlavy nezeptal, jak to tenkrát bylo s Haškem.
Tak tedy: Budova, které nikdo z místních neřekne jinak, než „katovna“, stojí nedaleko náměstí a po důkladné opravě slouží milovníkům historie.
Už v polovině devatenáctého století vznikl v Odrách Okresní soud a sídlo místního kata, tedy „katovna“ bylo přestavěno na věznici s několika celami. V Odrách, ovšem nikoliv přímo v celách katovny, měl být budoucí novinář a spisovatel Jaroslav Hašek arestován za výtržnost, kterou ztropil v místní hospodě. Jak to tenkrát přesně bylo, se neví, ale jisté je, že Hašek se v době svých studií toulal krajem, popíjel ve zdejších nálevnách a asi neměl daleko k tomu, aby někomu řekl něco od plic.
Zda opravdu skončil zavřený v cele nebo ne, není jisté. Reálná je totiž také teorie, že rozsudek soudu zněl takto: „Každou noc, kterou hodlá strávit v našem městě, bude Jaroslav Hašek povinen strávit v šatlavě, aby nemohl pokračovat v pitkách a pobuřování.“ A tudíž je velmi pravděpodobné, že Hašek, aby mohl spát na svobodě, pokračoval ve svém vandrování jinam.
To je však jen malý střípek z dějin této budovy. Katovna je poprvé zmiňována v polovině šestnáctého století. I přes název navozující dojem, že zde docházelo k popravám, nebyl v Odrách žádný vězeň usmrcen. Odry neměly vlastního kata, a tak byli odsouzenci dopravováni do Opavy. V Odrách byli „jen“ vězněni a mučeni.
Jak takové věznění vypadalo, si můžete vyzkoušet na vlastní kůži. S velkou radostí a s jistou dávkou škodolibosti vás průvodce uzamkne do tak zvaných houslí, tedy dřevěné desky, v níž nemůžete pohnout hlavou a rukama. Autor tohoto textu může odpřisáhnout, že je to pozice výrazně nepříjemná, a to rozhodně nejen proto, že se nemůžete podrbat na hlavě. Pro to, abyste si udělali obrázek o tom, jak takové věznění bylo „milé“, stačí pět minut „pobytu“ v těchto houslích.
Jakkoliv není Haškův příběh o jeho potulce popsán tak, abychom přesně věděli, jak to tenkrát bylo, příběh skutečného zločince, který byl arestován v Odrách, je zdokumentován do posledního puntíku. Tedy, pokud tím posledním puntíkem bereme skon tohoto dareby na šibenici.
Příběh je pochopitelně smutnější, než Haškovo popíjení ve výčepnách. Je zde popsán příběh místního rodáka Antonína Schimaka, který byl v katovně zavřen v mládí za krádeže. Pak však jeho kriminální dráha nabrala obrátky, na různých místech Ostravska, ale také u Valašského Meziříčí spáchal celkem pět vražd. Schimak byl dopaden, uvězněn tentokrát už v Novém Jičíně a odsouzen. Franz Josef I potvrdil verdikt Novojičínského soudu a Schimak byl v roce 1887 na dvoře Novojičínské věznice oběšen…
Dnes už ale v oderské Katovně žádné nebezpečí nehrozí. Kat, který stojí na chodbě, je figurína a podle blankytně modrých očí je to spíše dobrák, než drsoň. Přijeďte se s ním vyfotit a pojďte si poslechnout další neznámé příběhy prastarého města jménem Odry.